Wynajem długoterminowy, leasing – co dało im popularność?

leasing_wynajem_dlugoterminowy

Od dłuższego już czasu osoby, które interesują się motoryzacją i planując zakup nowego auta prosto z salonu, zastanawiają się nad dwoma pojęciami: leasing oraz wynajem długoterminowy. O co tutaj tak naprawdę chodzi? Otóż jak dobrze wiemy, nowoczesne auta to niemal jeżdżące komputery. Jest tam mnóstwo elektroniki, bardzo wiele jednostek sterujących, które często połączone są w jedną, wielką komputerową sieć. Jeżeli coś w takim pojeździe zawiedzie, to koszty naprawy mogą być ogromne. Ludzie boją się takich aut kupować i mieć na własność. Wtedy każdy problem jaki się przytrafi muszą naprawiać sami.

Czy to oznacza, że kupowanie aut w dzisiejszej rzeczywistości nie ma już absolutnie sensu? Uważamy, że niekoniecznie, w końcu producenci dają nam bardzo długie okresy gwarancyjne, dochodzące nawet czasami do dziesięciu lat. Powoduje to, że możemy bez problemu takie auto użytkować samodzielnie. Jednak trzeba wiedzieć o dwóch rzeczach: Na początku trzeba zapłacić sporo pieniędzy przy zakupie, natomiast gdy auto już nam się znudzi po kilku latach i będziemy chcieli je sprzedać, stracimy sporo na jego wartości. Niekoniecznie chcielibyśmy by tak było. Dlatego też coraz chętniej ludzie spoglądają na wynajem długoterminowy, leasing konsumencki również staje się mocniej rozpoznawalny, jednak to jeszcze nie to. Wynajem jest bardzo popularny głównie dlatego, że jest bardzo przyjazny dla konsumenta będącego osobą fizyczną, a nie przedsiębiorcą. A dlaczego tak jest opowiemy już za chwilę.

Otóż gdy mamy auto w wynajmie długoterminowym, to nie musimy się w ogóle przejmować jego serwisowaniem, naprawami, przeglądami, ubezpieczeniem i tak dalej. Nie znaczy to oczywiście, że możemy po prostu o takich rzeczach zapomnieć. One wszystkie są wykonywane, ale nie przez nas, tylko przez właściciela – wynajmującego nam auto. Brzmi pięknie, prawda? Jeśli dorzucimy do tego jeszcze fakt, że przy wynajmie nie musimy płacić opłaty wstępnej (jak w przypadku leasingu), a pod koniec umowy pojazd wraca do właściciela, to opcja ta wydaje się jeszcze lepszym wyjściem z sytuacji. Nie oznacza to oczywiście, że wynajmujący płaci za to wszystko ze swojej kieszeni. Auto najczęściej jest wynajmowane gdy trwa jego okres gwarancji, więc i tak wszystko załatwia ASO producenta. Jedynie przeglądy są opłacane z kieszeni właściciela, jak również ubezpieczenie, ale jest to odbite w składce miesięcznej, którą musimy za takie auto płacić. Nie da się jednak ukryć, że nie bez powodu wynajem długoterminowy samochodów stał się tak popularny w ostatnich latach.

Czy warto jeszcze w dzisiejszych czasach kupować samochód na własność? Cóż, mając do dyspozycji takie opcje jego posiadania, jak wynajem długoterminowy, leasing konsumencki, kupno wydaje się mało atrakcyjną opcją. Jeżeli trendy w świecie motoryzacji będą dalej szły w taką stronę, w jaką idą obecnie – czyli pełnej komputeryzacji samochodów, tworzenia niemalże robotów na kołach, które niedługo będą potrafiły jeździć same – nieprędko ludzie znów będą chcieli mieć auta na własność. Rynek na szczęście nie znosi próżni, więc bardzo szybko pojawiły się inne metody na zdobycie samochodu, jak te opisane w naszym poradniku.

W poniższych linkach znajdziesz więcej szczegółów dotyczących tego zagadnienia:

https://www.getinfleet.pl/wynajem-dlugoterminowy-samochodow-a-leasing.html

Wynajem długoterminowy, leasing – kiedy mniejsza rata?